Orientační nabídka


… obec uprostřed Slavkovského bojiště

Vyhledávání

 

Cesta: Titulní stránka > Obec > O obci

 

Historie a současnost obce

 

 
 

První historicky doložená zmínka o obci Praci pochází z roku 1274. Tato informace je doložena z pěti uznávaných pramenů platných pro archivy České republiky. Významné informace o počátku historie obce Prace uvádí autor Alois Ličman dle Vlastivědě moravské, II. místopis, Slavkovský okres. Ve Volného Topografii je psáno, že osada Prace vznikla na úpatí nevysokého návrší v 11. nebo 12. století. Název vesnice je pravděpodobně odvozen od slova "prát", protože tu byla původně salaš, kde se stříhaly ovce, předla a prala se tu vlna. Tento název se postupně vyvíjel od původního PRACZ přes PRACZEM, PRACZIN, PRATCE, PRACA až k dnešnímu PRACE.

Roku 1362 koupila část osady kapitula sv. Petra a Pavla v Brně, zbývající část pak v roce 1386. Od toho roku patřila celá osada o 12-ti chalupách ke statku sv. Petra.
Prace velmi utrpěla během třicetileté války, kdy z 25 rodin zůstal pouze jeden člověk. V roce 1653 začalo nové osidlování obce. Toto osidlování přerušil vpád Tatarů na Moravu v roce 1663. Vojska zničila vše vybudované až na kostel a jedinou chalupu. Dne 2. 12. 1805 byla obec Prace středem Bitvy tří císařů. Jak vyhlížela dědina po bitvě, o tom svědčí tento zápis: "Polední slunce spatřilo vesnici zkrvavenou, rozstřílenou, plnou vojska živého i mrtvého. Z padesáti domů byly jen tři zachovány". Roku 1866 táhlo naší vesnicí dvakrát pruské vojsko.

V letech 1910 – 1912 byl z iniciativy p.Aloise Slováka podle projektu Dr.Josefa Fanty postaven památník Mohyla míru k uctění padlých v bitvě u Slavkova.

Prace vytrpěla své též během 1. sv. války 1914 - 1918, při níž zemřelo 27 občanů. Jejich jména na věčnou paměť jsou vryta do pomníku padlých, který postavili občané v roce 1921.

Druhá světová válka zasáhla obec nejvíce v jejím závěru tj. v dubnu roku 1945. Ve druhé polovině měsíce dubna 1945 se odehrávaly v okolí obce osvobozovací boje, kdy opět pratecké návrší bylo těmito boji zasaženo nejvíce. 24.dubna 1945 byla obec Prace osvobozena a při osvobozování obce padlo 32 sovětských vojáků. Při osvobozování obce a na následky druhé světové války přišlo o život 6 občanů obce. Dopady druhé světové se projevily i v poválečných letech dalšími tragickými událostmi.

V roce 1951 dne 30. ledna zažila naše obec tragickou událost. Chlapci nalezli dvě protipěchotní miny. Krátce poté došlo k výbuchu jedné z nich v přítomnosti chlapců. Ode dne výbuchu do tří dnů zemřelo sedm devíti až dvanáctiletých malých kamarádů. Na jejich památku byl postaven v témže roce pomník.

K pietní vzpomínce 50. výročí tragické události byl zhotoven památný kámen z pískovce z oblasti prateckého regionu, na kterém je replika smrtící miny ve skutečné velikosti, křížek a tabulka s nápisem.

 
Zodpovídá: Bc. Petr Šimara
Vytvořeno / změněno: 5.9.2012 / 5.9.2012

Kontext

Umístění: Složky dokumentů > O obci
 

Kontakt

Obec Prace
Ponětovská 129
664 58 Prace
Telefon: 544 244 727
E-mail: obec@obecprace.cz
Podrobný kontakt

Informace v patě

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém